Keyifle İzleyelim

Kavanoz ve 2 Fincan Kahve

Kavanoz ve 2 Fincan Kahve

Ne zaman hayatında bazı şeyler taşınamaz hale gelirse, ne zaman 
24 saat kısa gelmeye başlarsa, o zaman  kavanoz ve 
2 Fincan Kahveyi hatırlayınız!

Bir gün bir Felsefe profesörü, elinde birkaç kutu olduğu halde derse gelir. Ders başladığında, hiçbir şey söylemeden, önüne büyükçe bir  kavanoz alır ve ağzına kadar tenis t! opları ile doldurur ve öğrencilere kavanozun dolup d! olmadığını sorar;
Öğrenciler ittifakla kavanozun dolduğunu ifade ederler, Bu sefer profesör önündeki kutulardan bir tanesinden aldığı çakıl taşlarını, çalkalayarak kavanoza döker, böylece çakıl taşları kayarak, tenis toplarının aralarındaki boşlukları doldurur ve öğrencilere tekrar kavanozun dolup dolmadığını sorar, onlar da 'evet' doldu derler, profesör bu defa masanın üzerindeki diğer kutuyu eline alır ve içindeki kumu yavaşça kavanoza döker. 
Tabii ki kumlar da çakıl taşlarının aralarındaki boşlukları doldurur. 
Ve tekrar öğrencilere kavanozun dolup dolmadığını sorar, Öğrenciler de koro halinde 'evet' derler.

Bu sefer profesör masanın altında hazır bekleyen 2 fincan kahveyi alır ve kavanoza boşaltır, Kahve de kumların arasında kalan boşl! ukları doldurur. Öğrenciler gülerler! 
Profesör! öğrencilerin gülüşü nü destekleyerek 'eveet' Diyerek; 
Ben 'Bu kavanozun sizin hayatınızı simgelediğini ifade etmeye çalıştım' Der. 
Şöyle ki; Bu tenis topları hayatınızdaki önemli şeylerdir; aileniz, çocuklarınız, sıhhatiniz, arkadaşlarınız ve sizin için önemli olan şeylerdir.

Diğer şeyleri kaybetseniz de, bu önemli şeyler kalır ve hayatınızı doldurur. 
O çakıl taşları ! ise daha az önemli olan diğer şeylerdir; işiniz! , eviniz, arabanız vs.

Kum ise diğer ufak tefek şeylerdir.

'Şayet Kavanoza önce kum doldurursanız...' diye, anlatmaya devam eder, 'çakıl taşlarına ve özellikle de tenis toplarına (yeterli) yer kalmaz.

Aynı şey hayatımız için de geçerlidir. Vaktinizi ve enerjinizi ufak tefek şeylere harcar, israf ederseniz, önemli şeyler için vakit kalmayacaktır . 
Dikkatinizi mutluluğunuz için önem arz eden şeylere çevirin çocuklarınızla oynayın sağlığınıza dikkat edin eşiniz ile yemeğe çıkın evinizin ihtiyaçlarını karşılayın öncelikle tenis toplarını kavanoza yerleştirin

öncelikleri sıralamayı iyi bilin. Gerisi hep kumdur.


Bu Ara Bir öğrenci sorar; 'Peki, O iki fincan kahve nedir?' 
Profesör gülerek: 'Bu soruyu bekliyordum, Hayatınız ne Kadar dolu olursa olsun, her zaman dostlarınız ve sevdiklerinizle bir fincan Kahve içecek kadar yer vardır !!!' 

MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN